KRYESIA E KOMUNITETIT SHQIPTAR NĖ GJENEVĖ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFĖRDITA KRASNIQI, kryetare  E lindur nė vitin 1972. Ka kryer shkollėn e mesme  Ekonomi financiare nė Prizren; ish anėtare e SHKA-sė "Besa" ne Prizren dhe trupės sė teatrit tė qytetit tė Prizrenit. Pėr shumė vite anėtare nė SHKA "Iliret" – Llozanė, kurse aktualisht anėtare dhe udhėheqėse e grupit muzikor "Hareja" - Gjenevė.
Nėnėpunėse pranė Konfederatės sė Zvicrės dega Gjenevė nė departamentin e punėve internacionale dhe juridike.

 

ALI MEHMETI, sekretar I lindur nė vitin 1956 nė Leskovc, Serbi. Rritur dhe shkolluar nė Prishtinė, i diplomuar nė Fakultetin Elektroteknik - telekomunikacion me elektronikė, tė Universitetit tė Prishtinės, nė vitin 1980. Punoi mbi 10 vjet nė Telekomin e Kosovės nė Prishtinė nga u dėbua dhunshėm nė vitin 1990; Autor i "Fjalorit Enciklopedik nga Teknologjia e Informacionit", Prishtinė 2006; Autor i tregimit dramatik dokumentar “Nė kėrkim tė Idesė”, Prishtinė 2021; Krijues dhe administrator i kėsaj hapėsire Interneti; Sekretar shumėvjeēar nė Lidhjen e Arsimtarėve dhe Prindėrve Shqiptarė - Gjenevė.

 

NASUF NUHIU, arkėtar, I lindur nė vitin 1975 nė Stubėll tė Ulėt, komuna Viti. Pėrfundoi shkollėn e mesme nė Viti. Aktualisht sekretar nė sindikatėn “Unia” nė Gjenevė.

 

 

 

FADIL Haxhi AVDIJA, anėtar I lindur nė vitin 1967 nė fshatin Thanishtė (ish Drenoc) komuna e Klinės. Ka studiuar Fakultetin e Bujqėsisė, drejtimi i Blegtorisė, nė Universitetin e Prishtinės, absolvent i gjeneratės 1992. Nga viti 1993 jeton nė Gjenevė ku fitoj diplomėn e laborantit tė biologjisė. I martuar. Prind i tre fėmijėve. Punon si Asistent teknik nė biologji nė kolegjin Claparčde dhe sikur Asistent i mėsimit profesional. Ėshtė kryetar dhe valltar i ansamblit “Gėzuar”, anėtar i grupit muzikor “Hareja”, anėtarė i grupit tė volejbollit “Shqiponjat” dhe ish kryetar i LAPSh-sė.

 

 

NEBI HISENI, anėtar I lindur nė vitin 1964 nė Medvegjė. Ka kryer shkollėn e mesme ekonomike nė Prishtinė, Ish arkėtar i shoqatės “Medvegja” nė Valais. 

 

 

 

LUTFI REXHA, anėtar I lindur nė vitin 1965 nė Ferizaj. Pėrfundoi shkollėn komerciale nė Kosovė, kurse nė Zvicėr fitoi kualifikimin CFC. Pronar i firmės LR Deco - Gjenevė.

 

 

 

RREZARTA SEJDIU-SHATRI, anėtare  E lindur nė Prishtinė mė 1977; Shkollėn fillore "Faik Konica", Gjimnazin "Sami Frashėri" dhe studimet nė Fakultetin e Arkitekturės nė Prishtinė 1995-1998. Nga viti 1998 jeton nė Gjenevė. Nga viti 2006 punon sikur Animatore sociokulturore nė shoqatėn Rinia Contact pranė FASe (Fondation genvoise pour l'animation socioculturelle). 2017 Bachelor nė HETS (Shkolla e lartė pėr punė sociale-Gjenevė); 2021 Certifikatė pėr menaxhimin e institucioneve sociale (Universiteti i Gjenevės); nė punim e sipėr tė Masterit nė HETSL (Shkolla e lartė pėr punė sociale-Llozanė). Nėnė e tre fėmijėve. Anėtare e Ligės sė Gjenevės kundėr kancerit.

 

 

BLERIM BUNJAKU, anėtar I lindur nė Gjilan me 1974; shkollėn e mesme e filloi nė Gjilan dhe pėrfundoi nė Gjenevė, drejtimi artet plastike. Punon nė La Poste Suisse mbi 20 vite (postier logjistik dhe lidership-menagment). Gjithashtu ėshtė terapeut i diplomuar nė masazh dhe drenazh limfatik terapeutik. Nė kohė tėl irė meret me pikturė dhe muzikė (anėtar i grupit "Hareja")

 

 

LINDA REXHAJ MALIQI, anėtare E lindur nė vitin 1975 nė fshatin Cėrcė - komuna Istogut; e diplomuar nė Fakultetin Juridik tė Zagrebit nė vitin 1997; punoi nė ndėrmarrjen e transportit “Autobusni Promet” d.d. Varazhdin – Kroaci. Nga viti 2001 jeton nė Gjenevė ku fitoi Certifikatėn nga Shkolla e gjuhės dhe civilizimit francez nė Universitetin e Gjenevės. Mbi 10 vjet punoi nė lėmin e drejtimit financiar. Aktualisht ėshtė e punėsuar te Sindikata "UNIA" nė Gjenevė, nė departamentin juridik; ėshtė Nėn-kryetare e Ansamblit "Gėzuar" nė kėtė qytet ku edhe jeton me familje.

 

 

FADIL SELMANI, anėtar 

 

 

 

BLERIM IBRAHIMI, anėtar

 

 

 

 

 

MERGIME BAJRAMI, anėtare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

dizajnuar nga ali mehmeti

 

             Shqip      Franēais

FillimiStatutiFletanėtarėsimAnėtarėtKryesiaDonatorėtShoqatatNgjarjetMuzikėGazeta - TV InfoKontaktMėso shqipShėrbimeRaportet vjetore

 

 

DONATORĖT