7 maj 2024

 

10 shkurt 2024

Klikoni mbi foto pėr ta hapur videon nė youtube

  

29 mars 2023

Klikoni mbi foto pėr ta parė komplet koncertin nė youtube

 

29 mars 2023

 

26 nėntor 2022

 

18 qershor 2022

28 nėntor 2021

 

19 nėntor 2021

26 qershor2021

 

11 janar 2020

&

2 nėntor 2019

&

27 tetor 2019

&

30 mars 2019

&

02 dhjetor 2018

&

01 dhjetor 2018

&

17 qershor 2018

&

4 maj 2018

&

17 mars 2018

Takim me kandidatėt me origjinė shqiptare pėr Parlamentin

dhe Qeverinė e kantonit tė Gjenevės

 

17 mars 2018, ora 15h30

Aula - Ecole du Bosson

Avenue Bois-de-la-Chapelle 90

1213 Onex

 

&

3 mars 2018

&

2 mars 2018

&

19 shkurt 2018

&

25 nėntor 2017

&

24 Nėntor 2017

&

5 nėntor 2017

&

9 qershor 2017

Promovimi i romanit tė parė grafik nė gjuhėn shqipe

paraprakisht tė botuar nė frėngjisht - nga autori Gani Jakupi

9 qershor 2017, ora 19,00, Gjenevė - UniMail, salla MR280

&

6 maj 2017

&

19 mars 2017

Orė letrare nė kujtim tė Dritėro Agollit

Promovim i romanit Misioni Rus - Ibrahim Kadriu

&

25 shkurt 2017

&

14 dhjetor 2016 - 18 shkurt 2017

Njė ekspozitė interesante e piktorit Kabashi

" Veprat e Kabashit na kujtojnė njė botė tė ēiltėr, ku jeta dhe poezia shkrihen nė njė "

&

9 dhjetor 2016

Promovim i dy librave nė Universitetin e Gjenevės

UniMail, ora 19h30, salla MR280

  

&

26 nėntor 2016

TĖ FESTOJMĖ DHE TĖ NDIHMOJMĖ !

&

21 nėntor 2016

Konferencė - takim me Elvis Hoxhėn

Filozofia dhe paradoksi i pavarėsisė

&

15 tetor 2016

&

08 tetor 2016

Pjesė teatrore

&

13 maj 2016

&

27 prill 2016

&

15 prill 2016

&

28 shkurt 2016

&

1 gjer mė 16 shkurt 2016

Nė kinemanė GRUTLI shfaqet filmi

"VIERGE SOUS SERMENT" - "BURNESHAT" (Virgjeresha e betuar)

Kliko mbi foto pėr mė shumė detaje

Orari i shfaqjeve nė kinemanė GRUTLI

&

1 dhe 18 shkurt 2016

Kliko mbi foto pėr ta zmadhuar

&

28 nėntor 2015

Kliko mbi foto pėr tė zmadhuar

&

19 qershor 2015

Kliko mbi foto pėr ta zmadhuar

&

14 qershor 2015

&

17 maj 2015

&

16 maj 2015

&

29 prill 2015

&

29 mars 2015

ZGJEDHJET KOMUNALE

NĖ KANTONIN E GJENEVĖS - 19 PRILL 2015

 Komuniteti Shqiptar i Gjenevės organizon takim me bashkatdhetarėt ku do tė prezantohen tė gjithė kandidatėt shqiptar, ose zviceran me origjinė shqiptare, pavarėsisht partive politike qė ju takojnė, qė konkurrojnė pėr kuvendet komunale nė komunat Gjenevė, Vernier, Meyrin, Lancy dhe Onex.

 

 

Nė kėtė takim do tė keni rast tė njoftoheni me kandidatėt, tė shtroni pyetje apo tė bashkėbisedoni. Po ashtu me kėtė rast do tė njoftoheni edhe me mėnyrat e votimit.

 

Takimi mbahet me 29 mars (e diel) nga ora 15h00 nė

Salle Polyvalente de Vernier-Village.

Rte de Vernier 200 – 1214 Vernier

Bus: 6 dhe 19 – Arrêt: Vernier Ecole

&

20 mars 2015

Klikoni mbi foto

ose mbi vegėzen

http://meyrinculture.ch/evenement/elina-duni-quartet

&

19 mars 2015

Klikoni mbi foto

ose mbi vegėzen

http://www.citedesmetiers.ch/geneve/Cite-des-metiers-du-Grand-Geneve/Agenda/Atelier-en-albanais-Seminar-ne-shqip-15-25-ans-les-possibilites-de-formation-et-le-choix-professionnel-en-Suisse-19.03.15.-au-Centre-associe-d-Onex

&

8 mars 2015

Klikoni mbi foto

&

24 janar 2015

Klikoni mbi foto

Pėr mė shumė informacione rreth shfaqjes, aktorit dhe autorit mund tė lexoni nė fletėpalosjen e pėrgatitur enkas pėr kėtė shfaqje duke klikur K Ė T U

&

28 Nėntor 2014

Klikoni mbi foto

&

29-30 Nėntor 2014

&

22 Nėntor 2014

&

15 Nėntor 2014

&

29 Tetor 2014

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės nė bashkėpunim me Shoqatėn e Studentėve Shqiptar tė Gjenevės organizon njė ligjėratė tejet interesante. Ligjėratė mbi identitetin e shumėfishtė tė tė rinjve tė gjeneratės sė dytė me origjinė tė huaj. Si e tillė, ligjėrata ėshtė e pėrshtatshme pėr tė gjitha moshat mbi 15 vjeē dhe mbahet nė gjuhėn frėnge dhe shqipe. 30 minuta tė fundit janė paraparė pėr pėrgjigje nė pyetjet tuaja eventuale. 

                 

Ligjėratėn do ta mbajnė dy doktorė tė shkencave tė sociologjisė. Dr.sc. Rifat Haxhijaj dhe Dr.sc. Claudio Bolzman, profesor nė Shkollėn e lartė pėr punė sociale nė Gjenevė. Pas ligjėratės parashihet njė aperitiv modest.   

Ligjėrata mbahet tė mėrkurėn, mė 29 tetor 2014, nga ora 19h00 nė adresė:

Université de Genève - Uni Mail

Boulevard du Pont d'Arve 40

1205 Genève                                                         

Salla MR280 (kati pėrdhes)

&

17 Tetor 2014

Kliko mbi foto

   

 

&

10 Tetor 2014

     

&

15 qershor 2014

&

31 maj 2014

&

25 maj 2014

&

11 maj 2014

&

29 mars 2014

Kliko mbi foto

&

27 mars 2014

Me 26 mars  2014 hapet  Festivali  Ndėrkombėtar i  Filmit Hebre nė Gjenevė. Nė kuadėr tė  kėtij festivali,  mė 27 mars  2014, nga  ora 18h45, shfaqet edhe filmi BESA, i prodhimit amerikan  nė regjinė e  Rachel  Goslins. Ky film fitoi ēmimin e parė nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Filmit Hebre nė Washington nė vitin 2013.

Mė shumė informacione nė sajtin e festivalit  

  http://gijff.org/film/besa-la-promesse/

&

8 mars 2014

Nėn kujdesin e  Konsullatės sė Kosovės dhe disa shoqatave shqiptare nė Gjenevė, organizohet njė mbrėmje nė shenjė mirėnjohjeje kushtuar Gruas Shqiptare, me datėn 8 mars 2014, ora 18h30 (Pas manifestimit shkollor tė LAPSH) nė Salle communale d'Aire, chemin du Grand-Champ 11, 1219 Aïre (GE).

Nė kėtė ditė simbol, tė mblidhemi dhe vlerat e secilės tė vėmė nė dukje, qė nga shtėpiakja qė rrit fėmijė shembullorė e deri tek mėsuesja nė shkollė, qė nga rrobaqepėsja me shpirt krijues e deri tek artistja e skenave tė mėdha !

Prania juaj nė kėtė sallė – skenė, do tė frymėzoj ēdo grua rreth jush, qė tė jetė edhe mė dinjitoze nė cilindo vend qė jep kontributin e vet tė ēmuar. 

Ju mirėpresim.

&

22 shkurt 2014

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės nė bashkėpunim me shoqatėn humanitare “Medvegja” Zvicėr, bėn promovimin e veprės dokumentare - monografike

“30 VJET NĖ SHĖRBIM TĖ KOMBIT”      

Autorėt dr. Llukman Halili dhe Mrsc. Dashnim Hebibi, pasqyruan vetėm njė pjesė tė punės sė madhe vetėmohuese, humanitare, kulturore, shoqėrore e atdhetare tė njė pjese tė popullatės sė Medvegjės.

Promovimi bėhet tė shtunėn, mė 22 shkurt 2014, nga ora 18h00 nė adresė:

Rue de Lyon 112

1205 Genève

&

19 shkurt 2014

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės nė bashkėpunim me Shoqatėn e Studentėve Shqiptar tė Gjenevės organizon njė ligjėratė tejet interesante. Ligjėratė mbi vetėbesimin; mbi suksesin; mbi ēlirimin nga komplekset qė kemi, tė cilėt shpeshherė ua trashėgojmė edhe fėmijėve  tanė; mbi nevojėn e shkollimit; mbi nevojėn e mėsimit tė gjuhės amtare, dhe temave tė ngjashme, pėr tė cilat ka nevojė mėrgata jonė. Si e tillė, ligjėrata ėshtė e pėrshtatshme pėr tė gjitha moshat mbi 13-14 vjeē dhe mbahet nė gjuhėn shqipe. 

Ligjėrues do tė jetė shkrimtari, poeti, publicisti dhe themeluesi i Qendrės sė Mendimit Pozitiv nė Kosovė, profesori Daut Demaku, i cili nė fund tė ligjėratės do t'i pėrgjigjet edhe pyetjeve tuaja eventuale.   

“Mos bėni pėrpjekje t’iu pėlqeni tė gjithėve, sepse njė urti e lashtė thotė: gjithė botės dhe prindėrve tuaj – kurrė nuk do tė arrish t’ua plotėsosh dėshirat!”

Ligjėrata mbahet tė mėrkurėn, mė 19 shkurt 2014, nga ora 18h30 nė adresė:

Université de Genève - Uni Mail

Boulevard du Pont d'Arve 40

1205 Genève                                                          H Y R J A :   F A L A S

Salla MR280 (kati pėrdhes)

&

8 shkurt 2014

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės nė bashkėpunim me ansamblin “Gėzuar” dhe Rrethin Shqiptaro-Mejrinas organizon promovimin e librit monografik “Shqiptarėt nė Zvicėr - 1001 pamje” nga autori Rexhep Rifati, gazetar dhe foto-reporter yni i njohur.

       

Promovimi i librit bėhet tė shtunėn, mė 8 shkurt 2014, nga ora 17h00 nė Ecole de Cointrin, Chemin du Ruisseau 39, 1216 Cointrin (GE).

Aperitivi ofrohet nga Ansambli Gėzuar.

&

23 nėntor 2013

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės, Lidhja e Arsimtarėve dhe Prindėrve Shqiptar, Ansambli “Gėzuar”, Rinia Kontakt, Universiteti Popullor Shqiptar dhe Rrethi Shqiptar-Mejrinas organizojnė kremtimin e Festės sė Flamurit dhe 101 Vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Manifestimi do tė mbahet nė sallėn Palladium (Rue du Stand 3, 1204 Genève), mė 23 nėntor nė orėn 19h00. Nė programin artistik do tė marrin pjesė ansamblet “Gėzuar” dhe Rinia Kontakt, kėngėtarėt Afėrdita Krasniqi, Shpejtim Krasniqi dhe Dilaver Ademi, tė shoqėruar nga Fitim Latifi dhe Elton Leka, grupi folklorik “Sali Mani”, fėmijėt e LAPSh-sė . . .

 H Y R J A   F A L A S  !

&

17 tetor 2013

Shoqata e Studentėve Shqiptar nė Gjenevė ju fton nė promovimin e Librit historik: "Terrori i Serbisė Pushtuese mbi Shqiptarėt 1844-1999", nga Prof. Dr. Nusret Pllana. Ribotimi i pestė i plotėsuar. Libri ėshtė i botuar nė 7 gjuhė: shqip, anglisht, frėngjisht, gjermanisht, turqisht, serbisht e maqedonisht. Pėrmban 550 fotografi me ngjyra dhe gjithashtu njė DVD me filmin dokumentar tė pėrkthyer nė anglisht dhe gjermanisht.

Pas prezantimit tė prof. Pllanes, do tė shtrohet njė aperitiv nga ShSShGj, ku do tė keni gjithashtu mundėsinė qė nga afėr t'i shtroni pyetjet tuaja autorit, apo edhe tė bėni komente.

Promovimi i Librit do tė bėhet tė enjten, mė 17 tetor 2013, ne Uni Mail (salla MR 280), nė orėn 18h30

Kryesia e ShSShGj

 

 

2 korrik 2013

Kliko mbi foto

 

 

22 qershor 2013

 

Promovohet libri autobiografik "Fuga pėr solo violė" i Tedi Papavramit. Tedi ėshtė violinist shqiptar i klasit botėror, aktualisht profesor nė Konservatorin e Gjenevės.

Kliko mbi foto

 

 

16 qershor 2013

Me 16 qershor 2013 klubi i futbollit FC Kosova,  organizon turnir nė futboll. Turniri do tė mbahet nė qendrėn sportive des Evaux  nė Onex dhe do tė filloj nė ora 09h00. Tė gjithė tė interesuarit juniorėt, seniorėt dhe veteranėt janė tė ftuar tė formojnė ekipe dhe tė marrin pjesė. Turniri do tė mbahet pavarėsisht prej motit. Pėr mė shumė informacione dhe paraqitjen e ekipeve kontaktoni Nexhat Xhumshitin nė tel. 079 7069547.                                                                                                               Ju mirėpret FC KOSOVA

6 qershor 2013

 

Mė 6 qershor 2013, nė ora 18:30, Shoqata e Studentėve Shqiptarė tė Gjenevės, organizon nė ambientet e Uni Mail (Espace 4, pėrballė sallės MR070) njė ekspozitė fotografish tė fotografit Klevis Terpini. Ekspozitėn e kemi titulluar : ''Shqipėria, njė udhėtim nėpėr fotografi''.

Ndėr tė tjera nė ekspozitė do tė shpaloset:

1. Shqipėria nėpėrmjet siteve artistike dhe monumenteve arkeologjike;

2. Shqipėria nėpėrmjet bukurive natyrore;

3. Urbanizmi i kryeqytetit shqiptar;

4. Manifestim i shqiptarėve tė Kosovės pėr tė drejtat dhe liritė e tyre nė Paris;

5. Shqipėria nėpėrmjet modernizmit;

Z. Klevis Terpini ėshtė diplomuar nė Akademinė e Arteve nė Tiranė.

Shoqata e Studentėve Shqiptarė nė Gjenevė ju mirėpret.

dizajnuar nga ali mehmeti

 

 

 

 

 

 

 

 

                

           Shqip      Franēais

FillimiStatutiFletanėtarėsimAnėtarėtKryesiaDonatorėtShoqatatNgjarjetMuzikėGazeta - TV InfoKontaktMėso shqipShėrbimeRaportet vjetore

 

 

DONATORĖT